Günün Sözü
Akıllı bir kimse, düşmanından da akıl öğrenmeyi ihmal etmez. BEYDEBA
Tarihte Bugün
 • Sultan III ncü Murat' ın Vefatı (1595)
 • BASIN DUYURUSU

   

   

  NAZIM’ A , BRECHT’ E YASAKLAMA

   

  İstanbul Kadıköy Lisesi,  okulun bahçesini açık hava tiyatrosu yapması için Genco Erkal’a kiralıyor. Genco’nun oynayacağı oyun “Güneşin Sofrasında . Nazım ve Brecht“ .   Ancak kısa bir süre sonra, Milli Eğitim’in OHAL kapsamındaki  güvenlik tedbirleri yazısı  gerekçe gösterilerek sözleşme feshediliyor.

  Kraldan fazla kralcı görünümündeki okul aile birliğine şu soruları sormak gerek:

  *   Bahçeyi Genco Erkal’a kiralarken oyun hakkında hiç bir bilginiz yok muydu? Genco’yu, Nazım Hikmet’i, Brecht’i ve Genco’ nun bu gösterideki ekip arkadaşlarını hiç duymamış, tanımamış mıydınız?

  *   Başbakan “ Demokrasi ve Şehitler “ mitinginde Nazım’ ın  “ Güneşi İçenlerin Türküsü “ nü okuyarak ( ki ne güzel bir iş yaptı ) sizce bir güvenlik ihlalinde mi bulundu?

  *   Genco Erkal’a,  gerekçe olarak bazı çevrelerin duyduğu rahatsızlıktan söz  etmişsiniz. Ülkemizde her sıkıyönetim-OHAL  döneminde sayın muhbir vatandaşlık kavramı öne çıkar ve yalan-yanlış, önyargılı ve hatta kurgulu bilgilerle  ne yazık ki çok kere  rağbet görürler. Bu tutumu doğru buluyor musunuz?

  *   Bir Okul Aile Birliği olarak bu olayda sansür kurulu gibi çalıştığınızı hissediyor musunuz?

   


  Erhan GÖKGÜCÜ

  TOMEB ( Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği) BŞK.                                                                                           14.05.2015

                                                                        

   

  BASIN DUYURUSU

   

                     

                               DÜŞÜNEN, YORUMLAYAN SANATÇIYA CEZA

   

   

  İstanbul Büyükşehir  Belediye Tiyatroları yönetimi  Gezi Parkı konuşmasından ötürü Sanatçı Sayın Levent ÜZÜMCܒ yü kurumdan ihraç isteği ile üst disiplin kuruluna sevketmiş. Kurum yönetmeliğinin  “ Geçici Çıkarma - Temelli Çıkarma “ ile ilgili  35. ve 36. maddelerine bakıyoruz, hiç bir gerekçesi  Üzümcü’nün konuşması ile doğrudan ilintili değil. Öyleyse yapılmak istenen nedir?

  * İ.B.Ş.B.Tiyatroları çalışanlarına bu yolla gözdağı vermek mi?

  *   “Kim ki muhalif başı ezile” demek mi?

  *   Bazı makamları hoşnut etmek mi?

   İ.B.Ş.B. Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Sayın Erhan Yazıcıoğlu’na sesleniyoruz:

  “ Sadri ALIŞIK Ödülleri “ töreninde sahnede konuşan Üzümcü’ye yerinizden kalkıp sevgiyle sarıldınız. Bu duyarlı tavrınızı sürdürmenizi bekliyoruz.

  Sayın Kadir TOPBAŞ’a sesleniyoruz:

  Pek iyi bilirsiniz ki “ Sanat  yapmak muhalefet  etmektir ”.  Bir resmi kurumun memuru sayılmak düşünceden yoksun olmak demek değildir  ve düşüncelerini dile getirmek her insanın hakkıdır. Kaldı ki Sayın Üzümcü ülkemizdeki aydınların büyük çoğunluğunun basında ve her yerde  dile getirdiği gerçeklerin ötesine geçmemiştir. Demokrasiye olan inancınızı göstermenizi diliyoruz.

   

   

  TOMEB ( Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği ) 


  Devlet Tiyatroları Oyuncuları...
  TAMER LEVENT
  Yazı Eklenmemiş.
  TOMEB
  Bir Tiyatro Yasasına İhtiyaç Var mı
  Erhan GÖKGÜCÜ
  TOMEB SİTESİ

  TARAFINDAN DÜZENLENMİŞTİR
  055 444 00 444
   
  Ankara masöz
  istanbul masaj salonu
   
  TOMEB Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği

  Telif Hakkı Saklıdır. 2011 TOMEB Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği