Günün Sözü
Akıllı bir kimse, düşmanından da akıl öğrenmeyi ihmal etmez. BEYDEBA
Tarihte Bugün
 • Sultan III ncü Murat' ın Vefatı (1595)
 • Tiyatro oyunculuğunun bir meslek olarak nitelikli ve İyi koşullarda İcra edilmesini sağlamak, tiyatro oyuncularının ortak çıkarlarını korumak, haklarını İzlemek, tespit edilen İcraların izinsiz kullanımından doğan tazminat ile İcraların kullanılmasından kaynaklanan gelirlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamak amacıyla Kurulmuş olan TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği) 21 Ocak 2000 tarih ve 12 sayılı makam onayı İle tüzel kişiliğini kazanmıştır. 

  Bu tarihe değin tüzüğünün hazırlanması ve Bakanlık düzeyinde gerçekleştirilen çalışmalar,  DT Sanatçısı Sayın Yavuz Sepetçi tarafından yürütülmüştür. 

  6 Temmuz 2000 Tarihinde 1. Olağan Genel Kurul Sayın Tamer Levent Başkanlığında yapılmış olup alınan kararlarla ilk Yönetim Kurulu yine Sayın Tamer Levent başkanlığında; tiyatro sanatı alanında verimli, ilkelerine uygun, gerçek  kişilerin katılımını sağlamak üzere çalışmalarına başlamıştır. 

  23 Şubat 2004 tarihinde ikinci Olağan Genel Kurul, 

  20 Şubat 2006 tarihinde üçüncü Olağan genel Kurul, 

  24 Mart 2008’de  dördüncü Olağan Genel Kurul Yapılmış ve yönetim kurulu  Tamer Levent başkanlığında oluşturulmuştur. 

  24 Mart 2008’de gerçekleştirilen Olağan Genel Kurulda, Yönetim Kurulu Başkanlığına  Erhan Gökgücü seçilmiştir. 

  13 Mayıs 2010 Tarihinde gerçekleşen 5.Olağan Genel Kurul sonucunda yine  Erhan Gökgücü başkanlığa seçilmiş ve kurullar aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

   

  Asil Yönetim kurulu:
  Başkan: Erhan Gökgücü
  Başkan Yardımcısı: Tamer Levent; Sayman Ali Hakan Beşen;
  Üyeler: T.Tolga Tecer, M.Nurkut İlhan

  Denetleme Kurulu: Yaprak Onat, Meliha Savaş, Yasemin Karataş

  Teknik Bilim Kurulu: Sevgi Tanrıverdi, Ümit Bahadır Tunç, Şirin Ergüven

  Onur Kurulu: Haydar Gültepe, Z.Seda Oksal, Fuat Çiğiltepe

   

  Tomeb kuruluşundan bu yana alanında şu faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

   -      Yurtiçinde,yurtdışında ve Kültür Bakanlığı düzeyinde meslek birlikleri, fikri     haklar, telif hakları konularında çalışmalar yaptı. Buradan aldığı sonuçlardan AB ülkelerinde ağırlıklı  biçimde olduğu gibi her meslek alanındakilerin ilgili meslek birliğine üyelik zorunluluğunun yasal düzenlenmesi konusunda çalışmayı temel ilke benimsedi.
  -      Profesyonel tiyatroların konuşlandığı  her ilde temsilcilikler kurdu.
  -      Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile “Türkiye Ütopyası Oyun Yazma Yarışması’nı  düzenledi; ödül kazanan oyunların kitap olarak basımını ve dağıtımını sağladı.
  -      Film ajansları ile ilişki kurarak yaklaşık 30 üyesinin çeşitli tv dizisi ve filmde rol almasını sağladı; hak ettikleri ücretleri takip etti, ancak bu ücretlerden pay almadı.
  -      TOBAV ile birlikte “Kamu Personeli Kanun Taslağı” üzerinde etkin çalışmalar üretti; 2006 ‘da konu hakkında bir rapor düzenleyerek Cumhurbaşkanlığı’na  iletti.
  -      2007-8’de hükümetin üzerinde çalıştığı Anayasa paketinde 64. maddenin (Devlet sanata ve sanatçılara destek verir) yer almadığını görerek bu maddenin kaldırılmaması  yönünde kampanya başlattı.Yeni bir Anayasa çalışmasının gündemde olduğu şu sıralar konu önem kazanmaktadır ve TOMEB’in hazırladığı raporun altında 11 kuruluşun imzaları vardır.
  -      Devlet Tiyatrolarında maddi ve manevi telif haklarının doğru ve günün koşullarına uygun biçimde işlemesi; tiyatro bölümü mezunu konuk  sanatçıların yevmiyelerinin arttırılması için girişimlerde bulundu.
  -      Kültür Sanat Sen, TOBAV,Işık Der ve Teknik Der ile birlikte DT Tüzük  Taslağının hazırlanmasında çalıştı. Tamamlanan taslak, öneri olarak DT Genel Müdürlüğü’ne sunuldu.
  -      Sanata ve demokratik haklara karşı uygulanan baskılara, yanlışlara karşı çıktı; bu konudaki bir çok eyleme katıldı.
  -      TOMEB 4 yıldan bu yana “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları İhtisas Mahkemeleri”nce taraf ve gerektiğinde konusunda bilirkişi olarak kendini kabul ettirmiştir.  
  -      TOMEB 4 yıldan bu yana olağan Yönetim Kurul Toplantılarını  üyelerine açık biçimde gerçekleştirmektedir.
  Devlet Tiyatroları Oyuncuları...
  TAMER LEVENT
  Yazı Eklenmemiş.
  TOMEB
  Bir Tiyatro Yasasına İhtiyaç Var mı
  Erhan GÖKGÜCÜ
  TOMEB SİTESİ

  TARAFINDAN DÜZENLENMİŞTİR
  055 444 00 444
   
  Ankara masöz
  istanbul masaj salonu
   
  TOMEB Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği

  Telif Hakkı Saklıdır. 2011 TOMEB Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği